Parasailing ve Paragliding isimlerinin benzerliğinden dolayı sıklıklıkla birbirine karıştırılan iki farklı spor dalıdır. İngilizce isimler olan bu spor adlarında ‘para’ ön eki ‘gibi olan’ anlamına gelmektedir. Bu durumda ‘para – sailing’ ‘yelkenli gibi’ kelime anlamına sahipken ‘para – gliding’ ‘süzülme gibi’ kelime anlamına sahiptir.

Parasailing Nedir?

Parasailing Türkçeye ‘Deniz Paraşütü’ olarak geçmiştir. İlk olarak Avrupa’da kara tabanlı biçimde ortaya çıkmıştır. Karada yapılan versiyonunda dört çekişli bir aracın arka kısmının en yüksekte kalan bölgesine bir yelkenlinin bağlanıp çekilmesi ile yapılır. Deniz versiyonunda ise bir güçlü bir sürat teknesinin arkasına bağlanan paraşütün denizden birkaç metre yükselmesi ile yapılmaktadır.

parasailing
Parasailing

Paragliding Nedir?

Paragliding Türkçede ‘Yamaç Paraşütü’ olarak adlandırılır. İngilizce kavramlara bakıldığında Parasailing ile karıştırılsa da klasik paraşütle de çok karıştırılan bir spordur. Her üçünde havalanma tekniği, havada kalma süresi, kullanış biçimi birbirinden farklıdır. Tek ortak noktaları her birinde paraşüt kullanılıyor olmasıdır.

Paragliding veya yamaç paraşütü herhangi bir yüksekliğe çıkılarak yapılır. Özel bir atlama bölgesine gerek yoktur. Yalnızca hız kazanmak için bir miktar karada koşacak kadar yer olması ve rüzgarın uçuş için elverişli olması gerekir. Pilot bir süre yerde koşup kendisini havanın olağan akışına bırakır. Yön vermek, istenilen zaman istenilen noktaya iniş yapabilmek gibi kontroller pilota aittir. İniş yapılacak yerde de yine birkaç adım atabilecek yer olmalıdır. Bunun için örnek olarak Fethiye’de iniş alanı için genellikle plajlar tercih edilmektedir.

Paragliding
Paragliding

Parasailing ve Paragliding Arasındaki Farklar

Fethiye Ölüdeniz’de her ikisi de oldukça popüler sporlar olan Parasailing ve Paragliding birbirinden oldukça farklı sporlardır. Yamaç paraşütü yerden hızlanarak havaya yüksenilen ve adeta uçak gibi kontrol edilebilen, istenilen yere gitmek için kullanılabilen bir hava aracıdır. Yeterli hava akımı olduğunda tıpkı uçak gibi kullanılabilmektedir.

Parasailing ise denizde veya karada yapılır. Havaya yükselme biçimi çok fazla değildir. Yer veya sudaki araçla arasındaki bağı asla koparmaz. Yer değiştirme işi bağlı olunan araca aittir. Yalnızca suyun veya karanın birkaç metre üzerine çıkılarak uçma hissini yaratmak için yapılan eğlenceli bir aktivitedir.

Paragliding yapılırken tüm süreci pilot kontrol eder. Havada kalınan süre boyunca yolcunun tek yapması gereken pilotun komutu ile havalanma öncesi koşması ve inerken ayaklarını yere basmasıdır. Bunun dışında yolcu yalnızca anın tadını çıkarır. Parasailing’te ise sürat teknesi veya kara aracı kullanan kişi paraşütün yükselme biçimini ayarlar. Bireyler paraşüt ekipmanına tek başına veya bir arkadaşı ile bağlanabilir. Yapılan sürate göre paraşüt otomatik olarak birkaç metre yükseğe çıkıp aracın hızı ile birlikte havada ilerler.