Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin en iyi doğal manzaralarından birine sahip olması ile ünlü Muğla Fethiye’de yer alan bir vadidir. Vadinin ismi burada yer alan 80’den fazla farklı kelebek türlerinden ileri gelmektedir. Bireyler burada zaman geçirirken kelebeklerin uçuşu ile adeta büyülenmiş gibi hissederler.

Tarihi 2500 yıllık geçmişe kadar dayanan vadi Ölüdeniz mahallesi’nde yer almaktadır. Bölgedeki ilk yerleşimin Likyalılar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Bu nedenle Likyalılara ait kalıntılara rastlamak mümkündür. Kalıntıların çoğu Uzunyurt Köyü’nde bulunmaktadır. Yerel halk burayı eski adı ‘Faralya Köyü’ olarak da bilmektedir.

Kelebekler Vadisi 1995 senesinde 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edildiği için herhangi bir yapının kondurulmasına izin verilmemektedir. Bu sayede doğal yapı imarlaşmadan korunmaktadır.

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Ulaşılır?

Kelebekler Vadisi’ne gitmek isteyen bireyler kara, hava ve deniz ulaşım yollarını kullanabilirler. Kara yolunu tercih edecek olan bireyler şahsi araçları, taksi veya dolmuşla gelebilir. Dolmuş kullanmak için Ölüdeniz’den kalkan hatlara binmek gerekmektedir. Şahsi aracı ile gitmek isteyenlerin yollarda dikkatli olması gerektiğini bilmelidir. Yollar oldukça virajlıdır.

Deniz yolunu tercih edecek olan bireylerin iki farklı seçeneği bulunmaktadır. Ölüdeniz’den günübirlik kalkan tekne turları yapılmaktadır. Bu tekneler Belcekız Plajı’ndan kalkış yapar. Bu turlarda sadece Kelebekler Vadisi’ne gelinmese de yaklaşık 1 saat burada kalındığı bilinmelidir. Rehber eşliğinde şehrin özelliklerini daha yakından tanımak isteyenler için güzel bir seçenektir.

Diğer bir deniz yolu seçeneği ise speed bot kullanmalıdır. Ancak ekonomik değil, lüks bir seçenek olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Hava yoluyla buraya gelmek isteyen bireyler Dalaman Havalimanı’na gelip buradan Faralya Köyü’ne doğru hareket eden dolmuşlara binebilirler. Ancak havalimanından buraya gidilmesi gereken mesafenin yaklaşık 70 km olduğu bilinmelidir.

Kelebekler Vadisi’ne Ne Zaman Gidilmelidir?

Kelebekler Vadisi’nde zaman geçirmek için en iyi sezon Nisan ve Ekim ayı arası dönemdir. Daha sakin bir ortam için direkt Nisan başı ve Ekim sonu tercih edilebilir. Ancak bu dönemde biraz daha sıkı giyinmek gerekebilir. Dönemin diğer zamanlarında ortam daha canlı ve hareketli olacaktır.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücretli mi?

Kelebekler Vadisi girişinde cüzi miktar ödeme yapmak gerekmektedir. 2022 yılı için Kelebekler Vadisi giriş ücreti 10₺ olarak belirlenmiştir. İlerleyen zamanlarda güncel ücretleri öğrenmek adına Fethiye Belediyesi ile iletişime geçilebilir.

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi’nde daha fazla zaman geçirmek ve konaklamak isteyenler burada sıklıkla kamp kurarlar. Ayrıca yakınlarda bulunan taş evlerde, bungalovlarda da konaklamak mümkündür. İmara izin verilmeyen bir bölge olduğu için burada lüks oteller veya pansiyonlar bulunmamaktadır. Ancak bungalovlarda kahvaltı, akşam yemeği, klimalı bir ortam gibi lüks seçenekler mevcuttur.

Kendi çadırı olmayanlar konaklamak için işletme çadırı kiralayabilir. 1 Mart – 1 Kasım arasında işletme çadır kiralama hizmeti sağlamaktadır.

Kelebekler Vadisi’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi’nde kaliteli zaman geçirmek isteyenler bölgede neler yapabileceği konusunda önceden hazırlık yapmak isteyebilir. Vadide yapılabilecek aktivitelerden bazıları şu şekilde belirtilebilir;

 • Kamp kurmak
 • Faralya Köyü’nde bulunan Likya kalıntılarını ziyaret etmek
 • Seyir tepesine çıkarak manzara fotoğrafları çekmek, gündoğumu veya günbatımını izlemek
 • Şelaleyi ziyaret etmek
 • Dalış yapmak (randevu gerektirmektedir)
 • Tekne turuna katılarak bölgeyi keşfetmek

Bunların dışında bölgede yer alan Kelebekler Vadisi Plajı’na gidilerek denizde yüzülebilir. Bu plaj taşlık bir plaj olup kıyıdan 5 – 6 metre uzaklaşıldığında oldukça derinleşen bir plajdır. Ayrıca plajda yazları yeme içme hizmeti veren bir işletme bulunmaktadır.

Kelebekler Vadisi’nde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adeta kartpostallardan çıkıp gelmiş bir görüntü sunan Kelebekler Vadisi’ni keşfe çıkmak isteyenlerin dikkatli olmaları gereken birtakım durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Şahsi araçla vadiye çıkmak isteyenler yolların derin virajları olduğunu ve zaman zaman oldukça daraldığını bilmelidir.
 • Fotoğraf çekerken tehlikeli yerlere çıkılmamalıdır. Uçurumlar oldukça tehlikelidir.
 • Plaja gitmek isteyenler yanında mutlaka bir deniz ayakkabısı bulundurmalıdır. Taşlar çok sert olduğu için çıplak ayakla veya terlikle gezmek mümkün değildir.
 • Özellikle yaz aylarında mutlaka güneş kremi ve sivrisinek ilacı kullanılmalıdır.
 • Dalış veya kamp yapmak isteyenler mutlaka önceden rezervasyon yaptırmalıdır.
 • Tüm paranızı bankada tutmayın. Yanınızda mutlaka nakit bulunmalıdır. Bazı yerlerde pos cihazları kullanılmamaktadır.
 • Kalabalık ortamlardan hoşlanmayanlar sezonun en başında veya en sonunda gelebilir.
 • Yürüyüş yapmak isteyenler mutlaka buna uygun ayakkabı kullanmalıdır.
 • Deniz altı için bireylerin yanında mutlaka şnorkel bulundurması önerilmektedir.