Fethiye koyları, farklı endemik bitki türleri, yabani hayvanlar, doğal güzellikler ve ender rastlanan jeolojik yapılara şahit olmak isteyenlerin uğrak yerlerinden biridir. Eşsiz bir tatil deneyimi için doğa severler bu bölgelere düzenlenen gezilere katılabilir veya kendileri için bireysel bir rota oluşturabilirler.  Fethiye koyları;

  • Gemile Koyu
  • Kabak Koyu
  • Günlüklü Koyu
  • Katrancı Koyu olarak adlandırılmaktadır.

Her bir koyun sunduğu özellikler ve sahip olduğu doğal güzellikler birbirinden farklıdır. Bu nedenle zamanı ve imkanı olan herkesin tüm koyları ziyaret etmesi tavsiye edilir.

Gemile Koyu

Gemile Koyu’na ulaşmak için Gemiler Plajı veya Ölüdeniz’den kalkan tekneler tercih edilmektedir. Bizans İmparatorluğu döneminde din merkezi olarak kullanılmıştır. Bu sayede bölgede görülmeye değer çok sayıda tarihi şapel, kilise, depo, sarnıç, mezarlık ve ev bulunmaktadır. Yıllar içerisinde bu eserlerin bir kısmı su altında kalmıştır. Dalış yaparak bu eserleri su altında keşfetmek mümkündür. Dalgıçlığı seven bireyler Gemile Koyu’na giderek eşsiz bir deneyim edinebilirler.

Gemiler Adası ve Gemile(r) Koyu

Kabak Koyu

Kabak Koyu’nda çok sayıda endemik bitki türü ve yabani hayvan bulunmaktadır. Bu nedenle bölge koruma altına alınmıştır. Bölgenin yapısını korumak için kapsamlı otel inşalarına izin verilmemektedir. Burada konaklamak için ağaç evler ve kamp çadırı tercih edilir. Bireyler kendi çadırlarını getirme ve burada bulunan kamp alanlarından çadır kiralama seçeneklerine sahiptir.

Bölgede bulunan; Faralya Köyü, Kelebekler Vadisi ve Antik Likya Yolu harika bir gezi rotası oluşturmaktadır. Bölge en çok Kelebekler Vadisi’nin doğal güzelliği ve burada yaşayan çok sayıda kelebek türünü gözlemlemek isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Ulaşım için genellikle tekne kullanılmaktadır. Ayrıca araç kiralanabilecek yerler de vardır.

Kabak Koyu

Günlüklü Koyu

Yüzmeyi ve piknik yapmayı seven bireyler ve aileler genellikle Fethiye koyları arasından Günlüklü Koyu’nu tercih etmektedir. Çok kalabalık olmayan bu bölge konforlu ve sakin bir ortam sağlamaktadır. Altın rengine sahip plajı oldukça dikkat çekicidir. Suyu temiz, berrak ve şeffaftır. Bölgede tekne turu da sıklıkla düzenlenmektedir.

Bölgenin bir başka ünlü olduğu özelliği ise burada bulunan ağaçlardan ilaç ve parfüm imalatının yapılıyor olmasıdır. Koydaki ağaçlar ortamın odunsu hoş bir kokuya sahip olmasını sağlamaktadır.

Burada konaklamak isteyen bireyler kamp yapabilir, kendilerine ait karavan, pansiyon ve otellerde kalabilir.

Günlüklü Koyu

Katrancı Koyu

Fethiye koyları arasından yürüyüş yapmak için en çok tercih edilen koy, Katrancı Koyu’dur. Buraya gelenler doğa ile baş başa sakin bir ortamda yürüyüş yapma, piknik ve kamp yapma fırsatına sahip olmaktadır.

Bölge hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çokça ziyaret edilmektedir. Dingin ve dalgasız denizi ile dikkat çeken bir yerdir. Suyun sığ olması yüzme deneyimini keyifli hale getirmektedir.

Katrancı Koyu’nda konaklamak isteyen bireyler kamp kurabilir, kamp ekipmanları kiralayabilir veya koyun ileri kısmında bulunan otellerde konaklayabilir. Şahsi aracı olmayan bireyler Fethiye Göcek’ten kalkan minibüslerle buraya gelebilir. Minibüsten indikten sonra yaklaşık 2 km yürüyerek koya rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Katrancı Koyu