Aksiyon severlerin en çok eğlendikleri lokasyonlardan biri de Muğla’nın Fethiye ilçesidir. Burada yapılabilecek kara, hava ve su etkinlikleri ile bireyler dolu dolu tatil anıları biriktirebilirler. Bir gidenin bir daha gitmek isteyeceği aksiyon severlerin Fethiye’de yapabileceği sporları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Yamaç Paraşütü

Fethiye denilince akla ilk gelen aktivitelerden biri Babadağ’da yapılan yamaç paraşütüdür. Hiçbir eğitim, ön çalışma veya bilgi gerekmeksizin herkes Tandem uçuş stili sayesinde Fethiye yamaç paraşütü keyfini tadabilir. Bunun için tek yapılması gereken bu alanda hizmet veren bir firmadan rezervasyon yaptırmaktır.

Babadağ atlama noktasından başlayan uçuşlar T2 sertifikalı pilot tarafından kontrol edilir. Tüm süreç 30 – 40 dakika kadar sürer ve video kayıt alınarak isteyenler bu süreci ömür boyu saklayabilmektedir.

Rüzgar Sörfü

Genellikle Fethiye Çalış Plajı’nda gerçekleştirilen Rüzgar sörfü Fethiye’de yapılan en maceracı aktivitelerden biridir. Bunun için hava koşullarının uygun olması gerektiği unutulmamalıdır. Rüzgar sörfünün dönemi genellikle Mart ayının başı ve Ekim ayının sonlarıdır. Bu dönemde başlayan kurslara katılarak bireyler tüm süreci öğrenebilir ve her sene buraya gelerek rüzgarın, güneşin, denizin tadını sörf yaparak çıkarabilir.

ruzgar sorfu

Dalış

Oldukça berrak ve şeffaf yapısı sayesinde tüm güzelliklerin su altında bir başka güzel olduğunu gözleriyle görmek isteyenler Fethiye su altı dalışı yapabilirler. Bölgede eğitim almak isteyenler için su altı dalış kursları vardır.

Su altında keşfedilecek kayalıklar, mağaralar, tüneller ve duvarları incelemek isteyenler bu spora oldukça ilgi duyarlar. Sağlık problemi olmayan, 12 yaşından büyük tüm bireyler su dalışı yapabilir. Ayrıca zaman zaman farklı noktalardan dalışların yapıldığı dalış turuna katılarak bireyler harika bir gün geçirebilirler.

Rafting

Fethiye Eşen Çayı üzerinde yapılan rafting sporu mükemmel bir doğa manzarası eşliğinde su üzerinde yolculuk yapmak isteyenlerin beğenebileceği bir aktivitedir. Lisanslı eğitmenler ile akıntıda nasıl kürek çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Fethiye Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen kürek yarışlarına da katılabilirsiniz.

rafting oludeniz

Jeep Safari

Fethiye’nin harika arazilerinde dilediğiniz gibi dolaşabileceğiniz jeep safari tutu burayı karış karış keşfetmek isteyenlere hitap eden bir etkinliktir. İstediğiniz rotayı belirleyerek jeep safari turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca bu turlardan bazıları köy lezzetlerini tatmanıza da olanak tanımaktadır.

Jeep safari deneyiminden hoşlandıysanız ve benzer bir etkinlik arıyorsanız ATV turlarına da katılabilirsiniz.

Trekking

Fethiye’de bulunan Likya yolunda trekking yaparak bölgeyi hissederek içerisinde gezinerek daha yakından tanıyabilirsiniz. Kaya mezarlıklarından başlayan yürüyüşler Kaya köyü, Ovacık Köyü, Babadağ zirvesi, Faralya köyü şeklinde bir rotaya sahiptir.

fethiye trekking

Yolculuğun uğrak yerlerinden biri olan Kabak koyunda denize girebilirsiniz. Yürüyüş boyunca çok sayıda antik kent ve arkeolojik kalıntılar sizi bekliyor olacak.

Bonus – Mavi Tur

Maceracı olarak geçirdiğiniz tatilinizde bir gününüzü daha huzurlu ve sakin geçirmeyi tercih ederseniz mavi turlara katılabilirsiniz. Akdeniz ve Ege’nin en mükemmel kıyılarını keşfedeceğiniz bu turda adaları görmek, günbatımını izlemek, uçsuz bucaksız sakin suların içinde deniz havası solumak, el değmemiş doğal güzelliklere tanık olmak tatilinizin en unutulmaz anılarından birine dönüşecektir.